معماری تولد تفکر نو
فن آوری بادگیر در ایران
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 ساعت 09:18 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )
فن آوری باد گیر در ایران

مهناز محمودی - دکترای معماری
Wind Catcher Technology in Iranچکید ه
این مقاله چکی ده تحقیقی جامع د ر مورد باد گیرهای اقلیمی است که ایران پایه گذار فن آوری آن بو ده است . باد گیر از عناصر اصلی د ر معماری سنتی ایران بو ده است و د ر سکونتگاه هایی با اقلیم گرم، گرم و مرطوب و گرم و خشک د ی ده می شو د و د ر خط آسمان شهرهای کهن ایران به صورت عناصر شاخص عمو دی جلوه می کنن د.
با دگیر متشکل از کانالی عمو دی است با حفره هایی د ر قسمت راس که با د مطلوب را به فضای د اخل هد ایت می کنن د و آسایش حرارتی را فراهم می آورند . باد گیر د ستیابی به مفهوم تهویه طبیعی را از م دت ها پیش مقد ور ساخته است . این ویژگی نشان د هن ده قابلیت های انطباق طراحی معماری آن با محیط است. در طرح های سنتی که معمولا با محیط انطباق یافته اند با دگیر عنصری است که براساس اصول پاید اری و حفظ انرژی عمل می کن د .
ق دمت و پیشینه استفاد ه از باد گیر در ایران به جهت موقعیت قرارگیری آن در مرتفع ترین بخش بنا که اولین قسمتی است که در معرض تخریب قرار می گیر د، نامعلوم مان ده است. اما شواه د و مد ارک متون ا دبی و تاریخی استفاد ه از آن در ایران را قبل از اعراب حوزه خلیج فارس با قطعیت اثبات می نماید و راهی برای
مد عیان باقی نمی گذارد .

دانلود کامل مقاله

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic