معماری تولد تفکر نو
سایه و سرپناه
جمعه 8 دی 1391 ساعت 03:28 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )
سایه و سرپناه؛ مسكنی سبك وزن و انعطاف پذیر در پاسخ به محیط بیابانی


مـنـــــــبـع : inhabitat.com


احاد لوستگاردن Ohad Lustgarten، برای پروژه پایان نامه خود در دانشكده طراحی شنكار Shenkar، پناهگاهی سبك و قابل انعطاف برای فراهم كردن حفاظت از عناصر طبیعی طراحی كرد. سایه و سرپناه از یك سری تخته های باریك متصل شده به یك میله قابل انعطاف مركزی تركیب شده است. بسته به نوع آب وهوا، سرپناه می تواند توسعه پیدا كند یا می تواند به سمت بالا پیچیده شود و یا برای محافظت از آفتاب و باد بسته شود. نمونه اولیه او از مقوا ساخته شده بود، اما او امیدوار به ساخت یك نسخه ی پیشرفته تر است كه شامل جمع آوری آب باران، فتوولتائیك و توانایی مواد برای گسترش در خود وقتی كه توسط خورشید گرم می شود، باشد.

احاد لوستگاردن وقتی كه او این سرپناه موقت را برای پروژه پایان نامه اش در دانشكده طراحی شنكار در رامات گان Ramat Gan اسرائیل طراحی كرد، از شكل های طبیعی مرغزار، غارها و درختان الهام گرفته بود. همه نشانه ها از زندگی در محیط خشن بیابانی در نظر گرفته شده بود و او می خواست دوباره حس زندگی را ایجاد نماید و دوباره امنیت را فراهم نماید. سایه و سرپناه پناهگاهی موقت برای كسانی كه به حفاظت از عناصر طبیعی ، به ویژه باد و خورشید صحرا نیاز دارند، هستند. اما این پناهگاه به راحتی می تواند در محیط های دیگر و برای كوهنوردان در مكانهای دور استفاده شود.

این پناهگاه برای ساخته شدن تیغه های پلیمری از قالب بیرون آمده متصل باهم در طول یك قطب انعطاف پذیر فایبر گلاس جدا شده توسط چوب پنبه های لاستیكی، طراحی شده بود. این واحد می تواند به عنوان یك كل موجب كشش برای ایجاد یك حصار یا لفاف برای فراهم كردن حفاظت بیشتر شود. طراحی پایان نامه لوستگاردن از مقوای نازك ایجاد شد و تا 6 فوت ارتفاع می ایستد و در بالاترین نقطه در حالیكه ایستاده حفاظت را فراهم می كند و می تواند احاطه كند و هنوز هم فضای كافی را برای گروه كوچكی از مردم برای استراحت كردن فراهم نماید.

لوستگاردن مایل بود كه فیلم های نازك فتوولتائیك را بر روی سطح خارجی برای تولید انرژی كه می تواند برای روشنایی و حتی شارژ دستگاه مورد استفاده قرار گیرد، تركیب كند. تیغه برای جمع آوری و كانال آب باران طراحی شده است بنابراین ساكنان می توانند مقداری آب آشامیدنی داشته باشند. در نهایت همچنین او مایل بود سرپناه خارجی فلزی بسازد كه بتواند به حرارت خورشید پاسخ دهد و حركت كند و به منظور افزایش درجه حرارت بصورت نرم باز شود.

.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic